Dla Narzeczonych---------------------


Medal św. Ignacego przyznany Marii Danielewskiej

---------------------


Izabela i Zbigniew Wiśniewscy z DziećmiPoradnia Małżeńska i Rodzinna METANOIA wraz z Rektorem Kościoła Akademickiego OO.JEZUITÓW w Toruniu od września 2018 roku prowadzi w ramach nadzwyczajnej formy przygotowującej do sakramentu małżeństwa SPOTKANIA WEEKENDOWE DLA NARZECZONYCH w wymiarze dwóch weekendów. Kurs jest prowadzony według autorskiego programu Diecezji Toruńskiej RAZEM KU MAŁŻEŃSTWU zgodnie z nowymi wytycznymi Instrukcji Duszpasterskiej o przygotowaniu do małżeństwa i życia rodzinnego w Diecezji Toruńskiej.


Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński jest prowadzony w formie spotkania we dwoje przygotowującego do życia sakramentalnego w małżeństwie. Podczas tego kursu można gruntownie i ciekawie zgłębić tematy związane z małżeństwem, dzieckiem i rodziną. Zagadnienia dotyczące seksualności i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Zajęcia prowadzone są dynamicznie, w formie konferencji, ćwiczeń, dialogu we dwoje oraz innych form wspierających głębsze poznanie wzajemne w relacji do Boga.

Oboje Narzeczeni są zobowiązani do uczestnictwa w całym kursie, po którym otrzymują świadectwo o jego ukończeniu.

Warunkiem rezerwacji miejsca na kursie jest przesłanie zgłoszenia obojga Narzeczonych według wzoru podanego poniżej na adres mailowy: dama.m@wp.pl

W zgłoszeniu należy podać:
Imię i nazwisko
Data urodzenia
Adres e-mail
Nr telefonu
Parafia
Wybrane terminy

Wybierając terminy należy podać dogodne dla Państwa daty (nie muszą być w tym samym miesiącu)

Terminy dwu weekendowych kursów:

09-10.10.2021 I cz.
30-31.10.2021 II cz.

06-07.11.2021 I cz.
20-21.11.2021 II cz.

04-05.12.2021 I cz.
18-19.12.2021 II.cz.

Koszt całego kursu (dwa weekendy) to 300zł od osoby. Wpłat dokonuje się podczas każdej części kursu osobno czyli 150zł od osoby za jeden weekend.

Dodatkowo istnieje możliwość realizacji programu poradni rodzinnej dla par, które chcą się przygotować w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa. Są to spotkania indywidualne z parą, które można zaplanować w przyszłym terminie.
Kurs Odpowiedzialnego Rodzicielstwa

i konsultacje z zakresu NPR (Naturalne Planowanie Rodziny)

Odbywa się według Szkoły Angielskiej. Zajęcia są prowadzone indywidualnie z parą. Po takim kursie narzeczeni mogą mieć zaliczone trzy spotkania w Poradni Rodzinnej, przygotowując się do Sakramentu Małżeństwa. Spotkania trwają od 1 - 1.5 godziny.


Refleksje uczesniktów kursu

Refleksja uczestników kursu pierwszej edycji 2-weekendowego kursu przedmałżeńskiego.
Jako uczestnicy kursu przedmałżeńskiego w poradni METANOIA chcemy podziękować p. Marii Danielewskiej za prowadzenie i organizację dwu-weekendowego kursu. Połączenie psychologii i duchowości daje obiektywne spojrzenie na drogę rozwoju miłości małżeńskiej, na świadomą decyzję.
W pierwszy weekend uświadamialiśmy sobie, że każda para jest w procesie rozwoju i przechodzi etapy, których nie unikniemy , aby MIŁOŚĆ wzrastała. Dużo ćwiczeń, które pomagały nam poznać zarówno siebie jak i Narzeczonego (ną), dotrzeć do swoich uczuć. Spotkanie i świadectwa małżeństw pokazały nam realne życie w praktyce. Każde świadectwo odsłaniało inny aspekt życia małżeńskiego. Zabieramy ze sobą potrzebę głębszych zmian w życiu osobistym, dalszego rozwoju, potrzebę zaproszenia MIŁOŚCI do małżeństwa.
Bardzo dziękujemy P. Marii Danielewskiej za szczerość i otwartość w prowadzeniu kursu formą warsztatu, przez co czuliśmy się swobodnie i każdy mógł, jeśli chciał się wypowiedzieć.
Emilia i Adrian
Aniela i Grzegorz


Chcielibyśmy bardzo podziękować za ciekawe spotkania w ramach katechezy przedmałżeńskiej, prowadzone przez panią Marię Danielewską i jednocześnie zachęcić narzeczonych do uczestnictwa w tych spotkaniach. Ich niewątpliwym pulsem jest to, że są prowadzone przez osobę świecką, mającą męża i dzieci. Spotkania nie były monologiem prowadzącej, ale ciekawym zestawieniem ćwiczeń, różnych zadań. Mimo tego że jako narzeczeni byliśmy przekonani, że dobrze się znamy, to dzięki ćwiczeniom w ramach katechez okazało się, że "w pozytywnym sensie" jeszcze mamy co w sobie poznawać. Pośród wielu formalności, które trzeba załatwić przed ślubem wydawało nam się, że uczestnictwo w katechezach będzie jedną z tych formalności "do załatwienia". Tymczasem spotkania z panią Danielewską okazały się bardzo poznawcze, ciekawe; czas mijał naprawdę szybko, na co zasadniczy wpływ miała prowadząca, która w umiejętny sposób potrafiła zachęcić uczestników do aktywnego brania udziału w spotkaniach.
Ania i Radek

Zajęcia były bardzo ciekawe, prowadzone w formie rozmowy, wymiany doświadczeń oraz opinii. Podobały mi się ćwiczenia, dzięki którym można było dowiedzieć się więcej na temat partnera, siebie oraz związku. Udało mi się wyciągnąć kilka wniosków, myślę, że pomogą mi one w budowaniu silnego, dobrego i szczęśliwego małżeństwa.
Joannna i Paweł

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sposobu prowadzenia kursu przedmałżeńskiego. Najbardziej zainteresowały nas tematy związane komunikacją pomiędzy kobietą a mężczyzną, różnice charakterów i różne podejście do tego samego problemu przez kobietę i mężczyznę. Także część o naturalnym planowaniu rodziny była interesująca i pouczająca.
Andrzej i Angelika

Jesteśmy niezwykle miło zaskoczeni przebiegiem kursu przedmałżeńskiego. Kurs prowadzony z naciskiem na rozpoznanie, zrozumienie i przeciwdziałanie problemom, które pojawiają się w praktyce życia małżeńskiego. Bez zbędnego teoretyzowania, czy też narzucania rozwiązań, za to w ciepłej atmosferze dialogu. Zajęcia prowadzone w niewielkich grupach wymagających bieżącej aktywności i skupienia, pozwalają na wyłączenie się z codzienności i stanowią podstawę do głębszej refleksji nad sobą samym i związkiem.
Michał i Agnieszka

Serdecznie zachęcam wszystkie pary, które chcą, aby nauki przedmałżeńskie były nieuciążliwym obowiązkiem, a szansą na poznanie siebie i uporządkowanie dotychczasowej wiedzy o małżeństwie do uczestnictwa w tym kursie. Miła atmosfera, kameralność i możliwość dyskusji spowodują, że zajęcia będziecie wspominać bardzo przyjemnie, mimo dużej liczby godzin "na raz". Nie należy się obawiać, że uczestnictwo w zajęciach i konieczność dyskusji was podzieli. Wręcz przeciwnie- zbliży was do siebie i pozwoli w porę uzgodnić stanowisko w ważnych kwestiach, dzięki czemu unikniecie nieporozumień i rozczarowań po ślubie.
Joanna

Kurs uważam za udany, przyjemnie i kreatywnie spędzony czas. O ile uważam, że z wielu rzeczy zdawałem sobie sprawę, to zawsze odkryłem coś nowego i- przede wszystkim- uporządkowałem niektóre myśli. Dziękuję Pani za właściwą delikatność względem mojej narzeczonej innego wyznania. Sądzę, że ten kurs przełamał choć trochę (Jej) stereotypy. Taka rzecz jest potrzebna przed ślubem, właśnie dla uporządkowania myśli, spraw, faktów. Przydałoby się jednak dorzucić jakieś inf. O życiu w małżeństwie( takie formalno-prawne czy gdzie pójść z dzieckiem, etc.) Ponadto dobrą sprawą jest interakcja i poznanie relacji innych osób.
Wieńczysław

Wrażenia nasze po kursie przedmałżeńskim są bardzo pozytywne. Dowiedzieliśmy się tutaj(chociaż uczestniczyliśmy wcześniej w warsztatach " w poszukiwaniu własnej tożsamości", o ogromnym znaczeniu komunikacji między małżonkami, a także wspólnej pracy nad sobą, aby dobrze przeżyć wspólne życie i zostać zbawionym. Były poruszane różne kwestie NPR, a także wady stosowania antykoncepcji. Utwierdziliśmy się w przekonaniu ,że warto podejmować trud życia w czystości- życie w czystości pokazuje nam, że można okazywać miłość nie tylko w akcie seksualnym. Jesteśmy parą, która musi rozwiązać sporą ilość problemów, ale mamy nadzieję, że z pomocą Pana Boga, Maryi i ludzi się uda.
Ania i Czarek

Jesteśmy bardzo zadowoleni z kursu przedmałżeńskiego. Przystępując do niego, wydawało się nam, że jest to formalność do odbycia. Ale już po pierwszym dniu zdaliśmy sobie sprawę, że jest wiele rzeczy i tematów o których nie myśleliśmy. Owszem były takie zagadnienia, które wydawały się oczywiste, ale forma i sposób prowadzenia kursu był ciekawy i wciągający. Największym plusem była możliwość uczęszczania i jednocześnie ukończenie kursu w ciągu jednego weekendu.
Andrzej i NataliaInformacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 669 638 155

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz że...

Metanoia z w języku greckim oznacza przemianę myśli, zmianę usposobienia. Z łaciny zaś słowo to tłumaczy się jako wewnętrzne odrodzenie.

Jeśli przemiana dokonuje się rzeczywiście, przenosi się na wszystkie istotne wymiary człowieka: duchowy, psychiczny, społeczny i biologiczny.

Celem naszej poradni jest pomoc w tej przemianie na wszystkich poziomach egzystencji w zależności od potrzeb danego człowieka.